Başarı Yolunda Geçici Yenilgiler

Başarı yolundaki geçici yenilgiler insanın pes etmesinde ve başarısızlığındaki en önemli etkendir.

İnsanlar bir işe başladıklarında ya da başarılı olan insanları gördüklerinde, duyduklarında , okuduklarında altın tepside sunulan bir hediye gibi geldiklerini düşünürler.

Nerede bir başarılı insan görsem ortada ortak temel noktası başarısızlara karşı yılmamış , başarılı basamak olan kullanmış insanları görürüm. Temelde başarılı olmuş insanların hikayelerini yada videolarını izlediğinizde sizlerde göreceksiniz ki istisnalar dışında her başarılı olmuş kimliğin altında geçici yenilgiler olmuştur

Başarı Yolunda Geçici Yenilgiler

Başarı yolundaki geçici yenilgiden kastım şudur.

Bir işe başladınız önünüzde herhangi bir engel teşkil olan olay var ne yaparsınız? Düşünün yine mi ben mi diyenlerdensiniz yoksa bu durumu nasıl aşarım diyenlerden misiniz?

Bugün ampulü bulan  Thomas Edison 999 kez belki daha üzerinde başarısızlıktan sonra , artık pes etmeyecek misiniz sorusuna hayır biz 999 işe yaramayan yol bulduk devam etmeliyiz demişti

İşte her işte başarılı olmanın sırrı budur. Başarıya giden yolda eğer engeller yok ise o yolda muhtemelen çok fazla başarı olmayacaktır.

Sizin engellerle başa çıkma biçiminiz bundan on yıl sonraki hayatınızı belirler.

Bir anda her şeyi değişmesini bekleyen sadece hayalperestliği ile avunur.

Mücadele etmek, engellere karşı direnmek ve onları basamak olarak kullanmak sonunda o başarıyı elde etmek size muhteşem bir haz verecektir.

Başarı Yolunda Geçici Yenilgiler sizi yıldırmasına izin vermeyin.

Peki ama imkanım yok, zaman geçti , yaşım geçti , bulunduğum yer ve konum uygun bahanelerine asla sığınmayın. Her bahanelerinizi fırsata çevirmiş olan yüzlerce , binlerce başarılı insan var.

Soru sorma şeklinizi değiştirerek geçici yenilgileri fırsata çevirebilirsiniz. Örneğin neden ben demek yerine bu durumda nasıl ilerleyebilirim sorusu sizi bataklıktan çıkarır.

Hayatın her sayfasında neden ben diye sorarsanız sürekli kendini suçlayan, başarısız bir kimlik oluşturacaksınız. Soru sormanın gücünü kullanırken aşırı kaçmayın.

Başarı Yolunda Geçici YenilgilerNasıl bu durumu fırsata çevirebilirim diye sorduğunuz zaman beyninize şu sinyali gönderirsiniz

Yol bulmalıyım!

Eğer ki  her geçici yenilgide pes eden bir yapınız varsa sadece başkalarının elinde maskot olmaktan öte gidemezsiniz. Size verilene razı olup her enerjiye açık olursunuz.

Bugünden itibaren kendinize bir yol, bir hedef çizin.

Çizdiğiniz hedefte geçici yenilgiler olabilir. Engellerde olabilir bunları doğru soru sorma ile aşmayı bulmalısınız. Neler yapabilirim. Nasıl bu durumdan çıkabilirim gibi güçlü sorularla bir şekilde o yolu bulmalısınız.

Dağdan akan suları örnek alabilirsiniz. Su akarken karşısında taş, toprak, tepe var mı , yok mu demez. Nerede yol bulursa oradan akmaya devam eder. Yol bulana kadar çabasını sürdürür.

Bundan sonraki süreçte artık bir adım daha ötesine gidip geçici yenilgilerin sizi yıldırmasına izin vermeden zihninizi başarıya kodlamalı ve başarmalısınız. İnsan beyni yeni yolları ve soruları sever. Onu nasıl kullanacağınızı artık siz seçin. Başarıya giden yol sadece güllük gülistanlık değildir. Dikenlerle nasıl başa çıkacağınızı öğrenmelisiniz.

2 Comments

Leave a Reply