Değersizlik İnancında Dinlenmemiş Çocuk

Değersizlik inancında dinlenmemiş çocuk en büyük hayal kırıklığını bilinçaltına depolamak üzere gönderir.

Heyecanlı şekilde kendini ifade eder. Kendi çapında buluşlarını, ifadelerini dile getirir.

Eğer beklentisi ile gördüğü tepki eşleşme olmaz ise büyük bir hayal kırıklığına uğrar. Yargılandıkça, geçiştirilme sağlandıkça artık dinlenmediğini anlayan çocuk kendini diğer durumlar gibi kapatır.

Değersizlik İnancında Dinlenmemiş Çocukdeğersizlik inancında dinlenmemiş çocuklarda aslına bakarsanız çok küçük gözüken aileler için durumlar ilerleyen yaşlarda bastırılmış, öz güvensiz bir çocuk yetiştirmiş olacaktır.

Daha sonraları neden çocuğunun böyle olduğuna anlam veremeyecek tekrar suçlamaya devam edecektir. değersizlik inancında dinlenmemiş çocukların istediği çok büyük şeyler değildir.

 

Çocuklar dinlenmek ister, ilgi alaka ister, sorumluluk verilmesini ister çocukları asıl büyüten sorumluluklardır.

Değersizlik inancında dinlenmemiş çocuk daha sonraları bastırdığı o duyguları ifade etmeye çalıştıkça daha da zorlanacaktır zorlandıkça öfkeli olacaktır.

Öfkesine anlam veremeyecektir. Psikolojide herhangi bir olayı tek bir nedene bağlı kılmak doğru değildir. Her olay ve durumun altında birkaç sebep yatar. Çocuklar dinlendiğini anladığı herkese sempati duyar.

Hz. Ali bir sözünde şöyle buyuruyor. Çocuklarınıza çağın gerektirdiği gibi değil çağlarının gerektirdiği gibi davranınız demiştir.

Onlara sahte davranışlar olmadan, küçük görmeden değerli olduğunu hissettirilmelidir.

Haksız hissettiği bir konu varsa dahi dinlenmelidir. Artık bu konulara hakim oldukça kendinize ve çevrenizde hangi durumlara nasıl tepki veriyorsunuz bunları anlayacaksınız.

Hiçbir olayın tesadüfü gelişmediğini, içinizde anlam veremediğiniz olayların hepsinin bir nedeni olduğunu anlayacaksınız.

Dinlenmemiş çocuk sadece aileye özgü bir olaylar zinciri değildir. Okul içerisinde otorite olan kişilerde ikinci aile olarak geçer. Özellikle öğretmenler cesaretlendirme, öz güven ve çalışma konusunda destekleyici olmalıdır. Eğer çocuk toplum içinde dinlenilmezse bir daha hiç konuşmamak üzere iç dünyasına çekilir.

Değersizlik İnancında Dinlenmemiş Çocuk
Her bilinçaltı kayıtları kişiye özel olduğunu belirtmiştik. Yine bu kutsal görev kişinin kendine düşmektedir.

Ailelerin nesilden nesil’ e gelen bu yanlış inançlarından olumsuz nasiplenen çocuklar, her ne olursa olsun mücadele vererek kendine şifa olabilir.

Bundan sonraki dönemlerde artık sizi dinleyen kişi ve gruplarla sık vakit geçirmeniz daha da iyi olacaktır.

Seçicilik bu aşamada önemli rol oynar. Çocuklukta seçmediğiniz durumlar için kendinizi yargılamayı bırakın. Ancak şuan ki halinizle eğer seçmeyi seçmiyorsanız o halde suç sizdedir. Artık kendinize dönüş, varlığınızın kabulü için güzel bir fırsat..

Leave a Reply