Değersizlik İnancında Korkutulmuş Çocuk

Değersizlik inancında korkutulmuş çocuk hayata eksik olarak başlar.

Çocuklar bilindiği üzere hassas ve her şeyi çabuk kabullenirler.

Otoritesi olan başta aile olmak üzere okul, çevre , toplum sürekli korkutur.

Aile istedikleri çocuk , okul sisteme ayak uyduran uyutulmuş çocuk , çevre kültüre uyduran bir çocuk herkes bir şeyler ister. Kendisi hariç herkes onu doğrudan veya dolaylı olarak korkutur.

Değersizlik İnancında Korkutulmuş Çocuk

Korkan çocuk hayallerini değil , istenileni yapar.

Değersizlik inancında korkutulmuş çocuklar duygularına gem vurur. Kişiliğini yada bireyselliğini eline alamadığı için bağımlı hale gelir. Bu bağımlılık dış dünyadaki uyarıcı maddelerden daha zararlı olan duygusal bağımlılıktır.

Duygusal bağımlılık gizli köleliktir. Önce korkutularak sindirilen çocuk bunun sonucunda kocaman bir boşluk yaşar. Hep bağımlı birilerini düşünün.

Çevrede fazlasıyla bulacaksınız. Sürekli dışını süsleyerek, kendini işe vererek , oyun , sosyal medya gibi araçlarla kendini avutarak hiçbir zaman kendisiyle karşılaşmayacaktır.

Değersizlik inancında korkutulmuş çocuk İstediği gibi olmayan, giyinmeyen , hatta yemeyen çocukları sırf elinde güç var diye yok sayan aileler aynı durum kendilerine yapıldığındaki rahatsızlığı bel ki bir ömür boyu anlamadan geçecektir.

Değersizlik İnancında Korkutulmuş Çocuk İçin Dikkat Etmesi Gerekenler

Toplumları en kolay kontrol altına almak yüzyıllardır süre gelen büyük güç odaklarının kullandığı güçlü bir silahtır.

İlk aileden başlarlar çünkü aile toplumun temel yapı taşıdır.

Aileler ne kadar bilinçsiz kalırsa o kadar işlerine gelir. Birey olan insan itiraz, düşünce , özgürlük gibi kavramları iyi bildiği için kontrolleri dışında kalır. Aileler ne yapar, çoğu aile çocuğun idealini , hayallerini , yeteneklerini yok sayarak büyük bir yanlışla birlikte , koca bir pişmanlık geride bırakırlar.

Korku herkesi her şeyi kontrol altına alır.

Korku sadece fiziki yada psikolojik değildir. Toplumlar yada güç odakları ekonomiyle, törelerle , adetlerle , kurallarla korkuturlar. Kendi hariç herkesin fikirlerinin önemli olduğu bir kişi düşünün. Sizce bu kişi yaşıyor mudur ?

Korkutulan çocuk istemediği bir hayatı yaşar. İstemediği kurallarla yönetilir. İstemediği seçimleri yaptıkça kördüğüm olur.

değersizlik inancında korkutulmuş çocuk hipnozundan çıkmak için , geçmişi affetme metotları ile başlamalısınız. Artık sizi korkutanları zihninizde geçersiz kılın. Bireyselliğiniz bu dünyadaki her şeyden önemlidir.

Kendini tanımaya bol bol vakit ayır, kendini dinle, başkasını önemsediğinin yarısını kendine ayırdığında bile değişimi çok net görebileceksin.

Olumlu olana odaklandıkça şifa bulacaktır. İnsan doğal bir şifacıdır. En çokta kendine iyi gelen yine insanın kendisidir. Korku sadece siz ona güç verdiğiniz sürece vardır.

Küçük küçük korktuğunuz anılar üzerine giderek dönüştürebilirsiniz. Göreceksiniz ki aslında düşündüğünüz kadar değildir.

Bu makalelerde ilginiz çekebilir

Değersizlik inancında Sürekli Baskılanmış Çocuk

Değersizlik İnancında Başarısız Hissettirilen Çocuk

Değersizlik İnancında İlgisiz Bırakılmış Çocuk

Değersizlik İnancında Yalnız Hissettirilmek

Değersizlik İnancında Eksik Hissettirilmek

Değersizlik İnancında Kıyaslama

Değersizlik İnancında İstismar Edilmiş Çocuk

Değersizlik İnancında Sürekli Eleştirilmiş Çocuk

Leave a Reply