Hata Yapmaktan Korkmak

Hata yapmaktan korkmak yaşarken ölmek anlamına gelir.

Hiç hata yapmamış insan hiçbir şey yapmamış insandır. İnsanları gelişmesini durduran ve sıkıntıya sokan en önemli etkenlerden biridir.

Hatadan korkmak!

Hata yapmaktan korkmak olmayan bir durum için strese girerek, başaramam diye düşünerek kendisini durduran ve birçok konuda başarısız hisseden kişidir.

Hata Yapmaktan KorkmakBaşarılı olmanın temel yolu hatadan geçer. Çok az insan sadece başarıyı direk olarak on ikiden vurmuştur. Dünyada başarı elde etmiş ilk on kişiyi okuyun.

Hepsinin de hatalardan pay çıkararak düzenlemeler yaparak geliştiğini göreceksiniz. Hata yapmaktan korkmak ile hatadan ders çıkarmak temelde başarıyı etkileyen en önemli unsurdur.

Edison ampulü bulmak için çalışma yaparken artık bin deneyin üzerinde başarısızlıktan sonra

-artık bırakmayacak mısınız, bin kere denedik olmadı denmiştir.

Edison’un cevabı örnek olabilecek niteliktedir.

-Hayır, bin tane işe yaramayan yol bulduk.

Hayata bakış açınız hatalardan ‘’ders çıkarma, işe yaramayan sonuç, basamak’’ gibi değerlendirirseniz her zaman kazançlı çıkarsınız.

Diğer bakış açısında ise ‘’hep hata, hep yanlış, başarısızım’’ gibi düşünürseniz yol alamaz, içe kapanıp kendi dünyanızda dar bakış açısında kalırsınız.

Hata Yapmaktan Korkmak Negatif Olarak Nasıl Etkiler

Hata yapmaktan korkmanın negatif kısmını inceleme sağlayalım. Hatalar hayatın bir parçasıdır. İnsan bir sonraki anını tahmin edebilir. Çok çalışabilir. Planlayabilir ancak her zaman her istediğiniz planlı şekilde gitmez

Yeni deneyimleriniz, gelişmeniz, hayallerinizin gerçekleşmesini engeller.

Bilinçaltı güvenli alan her zaman ister. Kendisi için yararlı olmasa bile güvenli alanından çıkmak istemez. Ancak risk alamayan ilerleyemez. Eski bir tabirle ‘’kaplumbağa yürümek için kafasını kabuğundan çıkarmalıdır’’ risk almadan çok dar bakış açısı ve yaşam tarzıyla yaşayabilirsiniz.

Hata Yapmaktan KorkmakHata yapmaktan korkmak zihni zehirleyen bir düşüncedir. İnsanlar genelde korkudan korkarlar ve ilerleyemezler.

Bu durumların dışında eğer sürekli olarak başarısızlıkla karşılaşmış, öz güveni düşük kişilerde korkular daha çok olacaktır.

Daha çok öz güven ve planlama daha az hatayı ve hatadan korkma durumunu getirecektir.

Eğer olumsuz bir duruma sahipseniz sadece olumsuz durumda kalmayınız. Olumsuz durumları tespit etmeniz önemli bir durum ancak hep olumsuz durumlarda kalırsanız aynı durumları zihninizde tekrar yaşayıp negatifte kalırsınız.

Olumsuz durumları tespit ettikten sonra zıt anlamlısını yani pozitifini düşünün.

Hatanın tersi doğru yapmak, korkunun tersi cesaret gibi düşünebilirsiniz.

Olmak istediğiniz duruma odaklanarak daha kolay yol alabilirsiniz.

Birçok insan aklına bir fikir, düşünce ya da hayal getirdiğinde oradaki engellere odaklanır. Engellerin yerine hayallerinize daha fazla güç verdiğinizde engeller sadece size basamak oluşturacaktır.

Sürekli eğer hatadan korkan bir yapınız varsa düşüncenizi, odaklandığınız artık direk olarak hayallerinize çevirme vaktiniz gelmiş demektir.

Bir miktar korku hayatta kalmanız ve sizi başarıya tetiklemesi açısından iyidir ancak yoğun yaşıyorsanız bu duruma müdahale etmelisiniz.

Bu Durumu Aşmak İçin:

1-Öz güvenli olmak sizi daha rahat hissettireceği için kendi özünüze daha çok yatırım yapınız

2-Dışarıdan sürekli eleştiri geliyorsa bu durumu analiz edip, doğru değilse kulak tıkamayı bilin.

3-İçsel sesinizde ki ‘’yapamazsınız’’ gibi negatif sesleri pozitif olarak çevirmelisiniz.

4-Bir kişi yapabiliyorsa herkes yapabilir inancını benimseyiniz. Her insanda hata yapabilir doğal bir süreç olduğunu hatırlayınız.

5-Zayıf yanlarınızı tespit ederek o durumlara yoğunlaşıp güçlendirmelisiniz.

6-Hataları sadece zayıflık olarak değil basamak olarak, sizi geliştiren durumlar olarak düşünmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

7-Bir hatayı sürekli tekrar etmiyorsanız o hata değildir. Hata sürekli aynı yöntemleri deneme yaparak farklı yolları bulmaya çalışmaktır.

Zihninizde en önemlisi hatayı aza indirgemek için prova yapabilirsiniz. Örneğin bir konuşma yapacaksanız konuşmayı zihninizde canlandırarak denemeler yapınız. Zihin tanıdık olan durumlarda daha az heyecanlanır ve rahat davranır.

Hataları ders olarak görmeyi bilin. En iyi öğretmen hayattır.

Konfor alanınızdan çıkmayı öğrenin. Hayat cesurları sever!

Leave a Reply