İnanç Yasası

İnanç yasası nedir? Neden bu kadar önemlidir? bu durumları incelemesini sağlayacağız.

İnanç bir şeye inanma prensibine dayanan bir olgudur.

İnanç sadece dini boyutta değil enerji ve psikoloji anlamında büyük yer tutar. İnsan inandığı kişidir. diyen felsefeci ve tasavvuf alimleri inancın gücünü tartışmasız olarak en büyük güç olarak vurgulamışlardır

İnanç Yasasıİnandığın kadarsın durumu inançlarınız sizi potansiyel gücünüzü gösterir.

Eğer siz hayatınız boyunca mutsuz, işe yaramaz olduğunuzu düşünürseniz inanç yasası bunu doğrulamak için harekete geçer. Beyne gönderilen sinyaller doğrultusunda onu madde aleminde vuku buldurur. Sizi işe yaramayan durumlar ile mutsuzluğu çeken durumlarla karşılaşırsınız

Ama durum böyle diye düşünebilirsiniz. Buda inanç yasasının farklı bir durumudur. Durum öyle değildir. Siz o durumu öyle kodladığınız için doğru kabul ediyorsunuz. Bir akvaryumda olan balık tüm dünyasını akvaryum olarak kabul eder. Okyanus da süzülmediği sürece dünyasının sadece bir akvaryum olduğunu düşünecektir.

Bir çok insanın başarısız olmasındaki temel bir etkende inançlarını kısıtlı tutmaktır.

O inancın kendisi olduğunu düşünmektir. Siz inanç değilsiniz. Siz inanca güç veren ruhani varlıklarsınız. İnançlar değişmez değildir , inançlar değişebilir. Özellikle sizi desteklemiyorsa hemen değişmelidir.

İnanç yasası herkes için eşit işler. Ve inançlar düşündüğünüzden çok daha güçlüdür. İnanç yasasında inancın gücünü vurgularken ‘’inanç dağları yerinden oynatır’’  ‘’inanan her şeyi yapabilir’’ gibi sözler daha da anlam kazandırmıştır.

İnanç Yasasıİnançlar bir insanı hastada edebilir. Eğer kapı aralığından gelen rüzgarın sizi hasta edeceğine inanıyorsanız bu doğrultuda hasta olmanız muhtemeldir.

Oysa kutuplarda saunadan çıktıktan sonra üzerinde hiçbir şey olmadan karda gelenekleri gereği yuvarlanan insanlar hasta olmazlar. Çünkü bu durumun kendilerini hasta edeceğine inanmazlar.

İnançlar o kadar güçlü ve büyülüdür ki durumu daha iyi anlamanız açısından araştırma yapan doktorlar hiçbir etkisi olmayan ilaçları belirli hastalara belirli gün kullanması için vermişler.bu ilacı içtiklerinde daha iyi olacağını yeni bir formülün bulunduğunu belirtmişler şaşırtıcı bir şekilde ilaç içenlerin , içmeyenlere göre daha da iyi olduğu gözlemlenmiştir.

Yine farklı bir yaşanmış öyküyle devam edelim.

Zamanın birinde her şeye ilaç ile çözüm bulan bilge bir insan varmış. Bu insan yüce dağların ardında yüksek bir tepede otururmuş. Herkes ondan yardım istermiş. Bir gün bunu duyan kaynanasından çok bezmiş bir gelin inanmasa da son çare olarak bilgenin bulunduğu yerin yolunu tutmuş. Oraya vardığında kaynanasını öldürmek istediğini bunu yavaş bir şekilde kimseye çaktırmadan kendi ölmüş gibi gösterecek şekilde yapmak istediğini belirtmiş. Bilge ona mümkün söylemiş.  Ona bir karışım yaptığını her gün yemeğine bir damla olarak damlatması ve bu süreçte dikkat çekmemek için kaynanası ile iyi geçinmesi gerektiğini söylemiş. Gelin sevinerek kabul etmiş nede olsa kadın sonsuza kadar yok olacak diye düşünmüş. Sonra karışımı alan gelin evin yolunu tutmuş her gün yemeklerine birer damla çaktırmadan damlatırken kaynanası ile iyi geçinmeye başlamış. Kaynanası ile iyi geçinmesi karşısında kayıtsız kalamayan kaynananın kalbi yumuşamış ve sonrasında gelini ile araları düzelmeye başlamış. Gün geçtikçe birbirleri ile iyi geçinmeye başlayan gelin kaynana ilişkisi gelini çok derinden etkilemiş. Artık plana göre kaynanaya iki gün daha yemeğine damlayı karıştırdığında ölecekmiş. Gelin koşarak bilgenin durduğu yerin yolunu tutmuş bilgeye yalvarmış ölmesin kaynanam ölmesin biz onunla çok iyi geçinmeye başladık der. Bilge gülümseyerek size verdiğim damlaların hiçbir etkisi yoktu. Sadece su damlalarıydı siz iyi geçirmeye başladığınızda inandığınızda her şeyi değişebileceğini gördünüz sihir sizdiniz der.

Bu durumdan da anlayacağınız gibi inanç görünmeyeni görmek gibi gerçek kılar. İnanmak sizi en yüksek dağların tepesine de çıkarabilir. En derin vadilerde de yol almanızı sağlayabilir. Kendinize inanın. İnancın muhteşem gücünü sizi destekleyen her durumda kullanın.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Psikolojide İyi Olmak

Psikoloji Ve 21 Gün Kuralı

Psikolojide İç Sıkıntılar

Psikoloji Ve Sağlık İlişkisi

Başarısızlık İnancı

Mutlu olmak

Leave a Reply