Kişisel Gelişim İçin 5 İpucu

Kişisel gelişim için 5 ipucu konusunda sizlerle en etkili gördüğümüz metotları paylaşıyoruz.

Kişisel gelişim kendinizi anlamanızı, kendinizi anladıktan sonrada dünyayı anlamlandırabilme için gerekli olan durumlardan oluşur

1-Farkında Olun

Kendisinin farkında olmayan insan hiçbir şeyin farkında olmaz.

İnsan doğduktan sonra önce çevresini sonra kendini tanır. Kendini tanımaya başladığında ise aslında keşfetmesi gereken cevherin dışarıda değil özünde olduğunun farkına varır.

Kendisinin farkına varamayan muhteşem potansiyelini kullanamaz. Sadece ona verilenlerle yetinmek zorunda kalır. Her esen rüzgarın gittiği yöne savrulur.

Farkında olan insan mutlu olur. Ne yapacağını bilir. Kendisini yönlendirmeyi öğrenip başkasının yaşam mücadelesinde yardımcı olur

Bütün gelişimlerin ilk anahtarı farkında olma durumuyla başlar. Kendisini bulan evreni bulur.

2-Hatalarınızı Kabul Etmeyi Öğrenin

Kişisel gelişim yolculuğunda olgunlaşmanın ve dönüşümün metotlarından birisi hatalarını kabul etmektir. Hatasını kabul etmeyen insan dönüştüremez.

Eğer ortada bir hata görmüyorsa o durumu doğru olarak görür. Doğru olarak gördüğü durum eğer kendisini desteklemiyorsa aslında kendine zarar veriyordur. Olayların tamamına baktığınızda en çok etkilenen her zaman insanın kendisi olur.

Ayrıca eskilerin tabiriyle ‘’hatasız kul olmaz’’ sözünü aklınızda tutun. Her insan bir yolculukta olduğu için mutlaka hatalar yapacaktır. Hataları iki türlü değerlendiren insan vardır.

İlk türü hataları yüzünden sürekli pişmanlık duyan sonra aynı hataları tekrar eden yine aynı hataları yapıp aynı durumları yaşayan ve hiç ders almayan sınıftır. Bu sınıf dünyanın birçok kesimini oluşturur.

Hata pişmanlığını, pişmanlıklar tekrar hataları, ders almadığı için tekrar hataları tetikler. Bu döngü içerisinde farkında olma durumunu çalıştırıp kullanmazsa bu döngüde hep kalacaktır.

İkinci tür ise hatalarından ders çıkartıp onları basamak olarak kullanan küçük kesimdir. İşte bu küçük kesim tüm dünyada değişimi, dönüşümü başlatmış olan, kendini bulmuş hem kendine hem başkalarına fayda sunmuş insanlardan oluşur.

hatalarını basamak olarak kullanan insanlar en başarılı insanlar olurlar. Hatalarınızı basamak olarak kullanarak farkında olduğunuzda o artık hata olmaktan çıkar ders olur. Dersini iyi almış olan insanlar çok başarılı olurlar.

3-Gelişime Ve Dönüşüme Açıktırlar

Bir insan ne kadar gelişime açık olduğunu kabul ederse o oranda büyür. Birçok çevredeki insanların özellikle eskilerden kendisini negatif kalıplarla doldurmuş ve her şeyi bildiğini düşünen insanlar tamamıyla gelişime kapalı olurlar.

Herhangi bir şey söylendiğinde zamanında çok şey yaşadığını, bildiğini ve bunların kendisine yeterli olduğunu belirtirler. Oysa bilinen bir gerçek var ki oda insanın bildiği bilginin evrendeki gizemli bilgilerin sadece yüzde biri ya da daha azlıktan oluşu. Gelişime kapalı olan insanlar hiç taze kalmayan nehirler gibi kokar ve zamanla buharlaşıp yok olurlar.

Kişisel Gelişim İçin 5 İpucuBilgiye aç olan, gelişime ve dönüşüme hazır olan kişiler ise her an taze kalır. Bildiği düşüncelerin ya da öğrendiklerinin farkında olan üzerinde her an bilgiler ekleyerek gelişen insanlar daima genç, dinamik ve kazançlı olurlar.

‘’bir şey biliyorum oda hiçbir şey bilmediğimdir’’ diyen düşünür dünyadaki bilgilerin çok ama çok fazla olduğunu idrak edip öğrenmeye daima istekli olan insanların ve beyinlerin düşünüşü ile aynı oranda ilerler.

4-Bilinç, Bilinçaltı Ve Beynin Çalışma Metotlarını Öğrenin

Bilincin, bilinçaltının ve beynin gizemini ve çalışma metotlarını öğrenen insan hayatın büyük bir çoğunluğunu değerli, mutlu ve güvende geçirir.

Sizin elinizde bir silah var ve bunun nasıl çalıştığını bilmiyorsanız o silah sadece size yük getirir. İnsanda kendisine verilmiş bu muhteşem silahların nasıl kullanacağını bilmezse boşa geçen ömürden farksız olur.

Çalışma metotlarını öğrenmek için ayrı olarak hepsini inceleme yaparak kendinizi destekleyecek şekilde kullanmanız çok önemlidir.

5-Pozitif Kalmayı Ve Kitap Okumayı Alışkanlık Haline Getirin

Bu iki durum birbirinden ayrılmaz bütündür. Kitaplar sizi 500 yıl geriye götürebilir veya 200 yıl ileriye de taşıyabilir. Bütün hayatını 200 sayfalık kitaba sığdırmış deneyimli, tecrübeli insanları kitap sayfalarında bulabilmek çok büyük bir nimettir.

Onlardan alacağınız dersler, deneyimler, yaptığı hatalardan çıkardığı dersler ve benzeri durumlarla pozitif olmayı harmanlayarak kendinizi geliştirmelisiniz.

Pozitif olmayı öğrenmek ve hayat görüşü haline getirmek zorundasınız. Size iyi gelen tüm durumları gerekirse not alarak kendinizi bir adım ileriye taşımak için çaba harcamalısınız.

Pozitif olmak sadece birkaç kelimeyi tekrar etmek değil ruhunuzu, duygularınızı ve zihninizi ortaya koyarak bütünleştirerek pozitif kalmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Kişisel Gelişim İçin 5 İpucu ile sizlere en iyi metotları ifade ettik. Unutmayın ki harekete geçerseniz kazanırsınız.

Leave a Reply