Kişisel Gelişimde Farkında Olma Durumu

Kişisel Gelişimde Farkında Olma Durumu hayati öneme sahiptir.

Kişisel gelişiminin en önemli alanı farkında olmaktır. Farkında olduğunuz anda artık her şey değişmeye başlar.

İlk farkında olduğunuz durum doğum anından itibaren bilincin oluşmasıyla birlikte kendi bedeniniz olur. Size ev sahibi bedeninizi tanıdığında yeme, içme, cinsellik gibi faaliyetler ile yaşamına devam eder. Birçok insanın kaldığı farkında olma mertebesi burada blokeli olarak kalır.

Madde dünyasında kalan kişi sadece bu dünyadan ibaret olduğunu düşünür.

Sadece buradan dünyanın ibaret olduğunu düşündüğü için bencilleşme durumu oluşur. Sadece ‘’ben’’ merkezci olur. Her şeyin kendi etrafında dönmesini ister.

Geçici isteklerle oyalanır. Sadece günü birlik yaşayarak kendisini iş, eş , aile , çevre adı altında küçük kozasında yaşar. Bu en alt farkında olma aşamasıdır.

İkinci farkında olma aşamasında yanma aşamasıdır.

Kendisini sadece madde olmadığını algılayan insan beden ve onu geliştirmesi gereken bir ruh olduğunu idrak eder.

Ruhani varlık olduğunu algılayan insan geçmişte sadece madde olarak yaşadığı durumların farkında olmadığı her şey için içsel olarak yanar. Pişmanlık oluşur. Bu durum hem iyi hem kötüdür. İyi olan tarafı yaptığı durumların algılamasıyla birlikte değişim ve dönüşümü başlatır. İyi olmayan tarafı ise burada çok uzun süre kalınırsa kendisi için zararlı olacaktır. Her şey de ölçüyü aramak faydalı olacaktır.

Farkında olmanın en son aşaması ise hem beden hem ruhani olarak bir varlık olduğunu idrak eden insanın iki durumun birbirinden ayrı olmadığını ve tüm dünyadaki insanlarla bağlantılı olduğunu idrak eder.

Farkında olan insan başkasından çok kendi değişimi ile meşguliyet kurar.

Kendini belirli bir farkında olma seviyesine taşıdıktan sonra başkalarına faydalı olmak ister.

Başkalarına faydalı olurken yine gelişmeye devam eder.

Dünyaya en büyük kötülüğü farkında olmayan insanlar yapar. Farkında olmayan insan çoğunluk olduğu için genellikle onları kullanan kuvvetler uyanmasını hiç istemezler. Bir çok doktrin aşılayarak uykuda kalmasını isterler.

Farkında olma durumunun sizlerde oluşması için ilk önce kendinizi keşfetmekten başlamalısınız.

Çevrenizde olan insanlar sizin iç dünyanızı yansıyan insanlardan oluştur.

Zorunlu bağlantılarınız dışında ( aile, eş, iş benzeri) diğer bilinçli yada bilinçsiz seçtiğiniz kişiler sizin kişiliğinizin yansımasıdır.

Farkında olduğunuz her durumu sizi değiştirir, dönüştürür ve olgunlaştırır.

Örneğin sürekli olarak üzülüyor ve sürekli üzülmeniz de başkasını suçlarsanız hiçbir zaman farkında olma durumu oluşmayacaktır.

Sizi üzen durumu hayatınızın hangi sayfasına koydunuz bunun farkında olursanız o durumdan artık özgürleşmiş olacaksınız. En azından minimum düzeye üzülmenizi indirebilirsiniz.

Farkında olan insan başkasıyla uğraşmaz. Başkasına enerjisini boş yere akıtmak istemez. Başkasına yardımcı olurken sadece destekleyici bir tutum izler.

Küçük olay ve durumlarla ilgilenmez.

Farkında olma durumunun oluşması için kendinizde eksik hissettiğiniz, değersiz  hissettiğiniz durumları tespit edin yüzleşin. insanlar duygularını kontrol edemediğini sanır oysa duygular sadece düşüncelerin farklı bir formudur. Düşüncelerini, anılarını değiştiren her insan değişiklik sağlayabilir.

Anılarınızı dönüştürün. Geçmişe ziyaret edin. Yüzleşmekten korkmayın.

Korkacağınız tek şey farkında olmadığınız durumlar olsun. Eğer karşınızda savaşacak bir düşman yoksa asla yenemezsiniz. İçinizdeki düşmanı ortaya çıkarın. Ortaya çıkan her şey dönüştürülebilir

Kararlı olun.  Israrcı olun. Asla PES ETMEYİN.

Leave a Reply