KORKUDAN KORKMAK

Korkudan korkmak insanları derinden etkiler ve başarısız olmasına yol açar

Bir insanın hayatında gelişime engel olan her şey korkudan korkmakla başlar. Bu durum nasıl oluştur gelin birlikte inceleyelim.

İnsan bildiğiniz üzere korku, sevgi, kaygı veya buna benzer  durumları yaşayan beşeri bir canlıdır. Korku en doğal dürtüdür ve gereklidir.

Korkudan korkma durumu insanı en büyük negatif senaryoları düşünmesini olmasa dahi o durumu yüzlerce kez yaşamasına sebebiyet veren kanserli bir duygudur.

İnsan öncelikle neden korkarlar geçmişe dönüp temelden bakalım.

İlk cağlar da insanlar durumları anlamlandıramadığı için yağmur, yıldırım, felaketler, yırtıcı hayvanlar veya bunlara benzer hayvanlarla ve durumlarla sıkça karşılaşıyorlardı. Anlamlandıramadığı durumlar için bir çıkarım zihinde sağlayamadıkları için onlardan kaçarak, savaşarak ya da taparak ortak bir yol bulmaya çalışmışlardır. Şu an ki gibi gelişen bir teknoloji ya da savunma sistemi olmadığı için uzun bir mühlet mücadele vermişlerdir. Bütün insanlarda Adem’den yani ortak atadan geldiği için bilinçaltı yoluyla genetik kodlarla milyarlarca yıldan bugüne bilinçaltı kayıtlarıyla bizlere ulaşmıştır. Kimileri potansiyel olarak bilinçaltında kalıp beklerken kimileri kişide vuku bulmuştur.

Korkular sadece size ait değildir. Genetik kodlar ve dışarıdan gelen negatif enerjilerde korku oluşturur.

KORKULARINIZDAN KORKARSANIZ:

Her durumu potansiyel olarak tehlikeli görürsünüz. Tehlikeli gördüğünüz her duruma kendinizi kaparsınız ya da ilkel dürtülerle savaş kaç pozisyonu alırsınız. Genellikle korkan insanlar kaçar. Kaçan insan kendini gelişime kapatır. Gelişime kapanan insan ise kocaman bir potansiyeli boşuna harcar.

Her duygusal durum birbirini tetikler. Tek başına bir duyguyu yaşamazsınız. Duygular birbirini tetikleyerek en baskın duygu hangisiyse onu ortaya çıkarıp madde dünyasın da yaşatır.

Korkulan gerçek ya da hayali olabilir. Düşündüğünüz durumu zihin ekranınıza yansıtarak yaşatır.

KORKULAR DOĞAL MIDIR?

Korkular en doğal duygulardır. Hatta sizi korumak için dürtü olarak çıkan bu durum olmasa idi insan neslini devamı oluşmazdı. Korkmayan bir insan düşünün. Hiç bir şeyden korkmadığında örneğin; tehlike karşısında bir alarm bilinçaltı üretemeyeceği için yaralanma ve ölme riski çok fazladır. Korku aslına bakarsanız sizi koruyan bir mekanizmadır. Korkularınızın doğal olduğunu kabul edin. Sadece dozu nedir onu analiz edin. Çok fazla korkuyorsanız onu denge haline getirmek için bilinçli bir çaba halinde olmalısınız.

KORKULAR NASIL AŞILABİLİR?

Korkuları aşmanın en iyi yolu öncelikle yukarıdaki durumunda belirttiğimiz gibi korkuları doğal olarak kabul etmektir. Korkuların çoğunun gerçek olmadığını bilin. Korkuları aşmanın en önemli aşaması korkuları dönüştürebilecek gücün kendinizde olduğunu bilin. Korkularınız için farkında olarak dönüşüm başlatın. Sevginin olmadığı her yer korkudur. Sevgi dolu bir yaşam için harekete geçin. Uzlaşmak korkuların azalmasında da büyük etkendir. Korkan insan saldırganda olur.

Korkudan korkmak çoğunlukla gerçek olmayan olaylara anlam vermenizden dolayı olur.

-Korkuların çoğu geçmişten gelen referanslarınız nelerdir tespit edin.

-Gereksiz korkularınız varsa uzman desteği alın

-Korkularınız büyükse onların esiri olma durumunuzda büyük kalır. Korkularınızın temeli nedir onunla yüzleşin.

-Korkudan korktuğunuzda bu durum değişmez. Değişim için zihninizi korkulardan nasıl arındıracağınızı  bulun. Genel olarak değil özel olarak iç dünyanıza yönelin.

-Korkularınızın çoğu gerçek olmadığı için liste yapın hangi korkular size ait ve kolaylıkla dönüşebilir. Öncelikle kolay olandan başlayın.

-Korkuların üzerine giderken ne duygular yaşadığınızı not alın. Korkulara birden dalmayın. Yavaş bir şekilde ve sağlam adımlarla ilerleyin.

-Korkularınızı not ettikten sonra her gün bir durumdan başlayarak üzerine gidip dönüştürün. Çoğu korkunuzun gereksiz olduğunu anlayacaksınız

-Korkunuzla yüzleşmediğiniz her gün size büyür. Bakış açınızı değiştirerek korkuları kolaylıkla aşacağınızı telkin edin.

KORKUYU DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN TELKİNLER:

-Her insan gibi korkularımın olduğunu sevgiyle kabul ediyor ve onu dönüştürmek için niyet ediyorum

-Korku sadece benim zihnimde anlam verdiğim bir durumdur o halde anlamı değişince korkum değişir.

-Ben cesurum kolaylıkla korkularımı dönüştürürüm.

-Cesaretli bir yaşama ilk adımı atıyor ve sürdürüyorum

-Hayat bana kolaylıkla durumları aşman için gereken desteği verir.

 

Leave a Reply