MUTLU OLMAK

Mutlu olmak bir sanattır. Bu sanatı en iyi icra eden en iyisine layık olur.

Mutsuz olmak kolaydır. İşin en kolayı tüm olayları akışına bırakıp başkasını suçlamaktır. Aile suçlu, çevre suçlu, o notu vermeyen öğretmen, size bağıran o adam siz hariç herkes suçludur. Onlar olmasaydı çok mutlu olurdunuz değil mi? Değil!

Her zaman sizin istemediğiniz durumlar olacaktır. Başta bazı gerçekleri kabul etmelisiniz. Bu arada sizi üzen durumlar elbette olacaktır. Travma durumuna getiren anılarda mutlaka yaşamış olmanız muhtemeldir. Bunlar olmasına farkında olmadan şuana kadar izin verdiniz. Buraya kadar da tamamız.

Ancak eğer sürekli başkasını suçlama alışkanlığınız varsa mutlu olma sanatını asla öğrenemeyeceksiniz.

Mutlu olma sanatı öncelikle durumları objektif olarak değerlendirip sizde bıraktığı etkileri tespit etmekle başlar.

Sürekli başkasını suçladığınızda asla olaylara tamamıyla müdahale edemeyeceğiniz için sürekli olarak bir hayal kırıklığı yaşarsınız.

Mutlu olma sanatında bakılması gereken ilk durum olayları kabullenip, ikinci durumsa siz bu olaydan ne ders çıkardınız bunu bilmenizdir.

Eğer olayları sadece yaşayıp geçiyorsanız asla dersinizi öğrenmiyorsunuz demektir. Bu durumda ilerleyen zamanlarda aynı olayı daha şiddeti artmış şekilde başınıza gelebileceği anlamını taşımaktadır. Eğer olaylara sadece üstünkörü bakan bir yapınız varsa büyük zarardasınız demektir.

Mutlu olma sanatı aynı zamanda farkında olmayı gerektirir. Farkında olmayan her durum aslında size tesir eden virüslü enerjilerdir. Bir bilgisayardaki koruyucu yazılımın görevi nedir? Bilgisayara gelen zarar verebilecek her tehdit karşısında bilgisayarı güvende tutmaktır. Güvende tutamadığı durumlar yazılımın ne olur. Farkında olmadığı her yazılım ya da saldırı zamanla o bilgisayarı çökertir. Sizin de farkında olmadığınız her durum, olay ve duygular zamanla içinizdeki yazılımın düzenini bozarak stres, kaygı, psikoloji bozukluğu oluşturur.

Mutlu olmak için en geçmişten şuana kadar her şeyi taramalı sizde mutsuzluğu çağrıştıran anıları tespit ederek onların içini boşaltmalısınız. Ya da o durumları nötr ederek etkisini azaltıp bitirmelisiniz. Bu durumlar sizin farkında olmadığınız ancak hayatınızı bilinçsiz şekilde kontrol eden durumlardır.

Farkında olmayan mutlu olamaz. Neyin mutlu ettiğini kendinin bilmiyorsan nasıl mutlu olabilirsin?

Mutlu olmak farkında olmayı gerektirir. Mutlu olma sanatı herkesin istediği ama az insanın başardığı bir durumdur.

MUTLU OLMAK İÇİN

1-Sizi mutlu/mutsuz eden durumları bilmeniz gerektirir. Sizi neyin mutsuz ettiğini bilirseniz mutlu olan durumları daha çabuk oluşturabilirsiniz.

2-Mutlu olmak farkında olmak demektir. Farkında olmadan neyin mutlu edebileceğini bilemezsin.

3-Ön yargı, eleştiri, kibir, zihin okuma gibi negatif enerjilerinden arınmadan mutlu olamazsın. Bir insanı eleştirirken yada olumsuz konuşurken önce zihin ekranında o durumu sen yaşadığını fark et.

4-Herkesi dinleyen insan mutlu olamaz. Kendini dinleyen insan aynı zamanda kendine inanırsa mutluluğunu inşa etmeye başlar.

5-Pes etmemeyi hayat görüşü haline getirin. Asla hiç bir şeyin sizi yıldırmasına müsaade etmeyin.

6-Mutlu olmak bilinçli bir çaba gerektirir. Belirli bir düzeye gelince ise otomatik olarak mutluluk size gelir.

7-Mutlu olmak için her durumu büyütmeyi bırakın. Herkes kendi zihin ekranında olayları görmektedir. Bir olaya bakan iki kişi genellikle o olayı farklı değerlendirecektir.

8-Hayata bakış açınız kendinize bakış açınızı belirler. Eğer her şey acılı derseniz, acıyı çeken olayları görmeniz muhtemeldir.

9-Televizyon ekranında istemediğiniz film, dizi ya da reklamları nasıl değiştirme gücünü kumanda ile iradenizle yapabiliyorsanız istemediğiniz sizi desteklemeyen durumları da değiştirmeyi bilin.

10-Bir kurtarıcı beklemeyin. Kurtarıcı siz olun. İlahi güçler size vuku bulan halife olduğunuzu hatırlayın.

11-Nefes egzersizleri, sağlıklı beslenme, dengeli ve merkezde kalma gibi metotları mutlaka öğrenin.

12-Hayallerinizi kovalayın, hayaller size daima güç verir. Hayalde kalmayın hareket edin

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Psikolojide İyi Olmak

Psikoloji Ve 21 Gün Kuralı

Psikolojide İç Sıkıntılar

Psikoloji Ve Sağlık İlişkisi

Başarısızlık İnancı

İnanç Yasası

Leave a Reply