Mutluluk Hormonu Dopamin

Mutluluk hormonu dopamin ilk defa duyduğunuz bir şey olabilir.

İnsanın yaşam için ilkel ilk amacı hayatta kalmak, besin ihtiyacı ve korunma ihtiyacıdır. Bu durum bedensel ihtiyaçtır.

Diğer ve en önemli ihtiyaç ise ruhsal ihtiyaçlardır. Mutluluk hormonu dopamin sizin yaşam içerisinde kaliteli, konforlu yaşamı elde etmenizi sağlayan önemli bir işlevdir.

Mutluluk Hormonu DopaminMutluluk Hormonu Dopamin Nedir

Genel olarak beyinde ödüllendirme mekanizmasıyla alakalı olan hormondur. Bu mekanizmayı harekete geçirmek için birçok metot bulunmaktadır.

Besinler ve ruhsal yollarla hızlı ve pratik bir şekilde elde edilebilir.

Bu hormonun sürekli salgılanması aldığınız besinler aracılığıyla veya bu mutluluk hormonu dopamin’i tetikleyen durumları oluşturarak sağlanabilir.

Mutluluk hormonu tetikleme durumu dediğimiz o durumları oluşturan madde ve mana anlamında tetiklenen durumlarda beyne sinyal göndererek ‘’mutluluğu’’ oluşturan durumlardır.

Eğer mutluluk hormonu ile aranızı iyi tutmayı bilirseniz gününüzün birçok durumunu verimli geçirebilirsiniz.

Ödül, motive, zevkleri ve acıları kontrol eden bir mekanizmadır.

Kişisel duygu tepkimelerini ve eylemleri kontrol eder.

Mutluluk Hormonu Dopamin Ve Ruhsal Açıdan Önemi

Zevk, keyif, mutlu olma, rahat hissetme gibi durumları doğrudan bu hormon etkiler.

-Düzenli spor yapmak

-Uykuyu yeterince almak

-Güneş ve gün ışığından faydalanmak

-Ruha iyi gelen gevşetici müzikler dinlemek, dua, meditasyon gibi durumlarla sık ilgilenmek

-Açık havada yürüyüş yapmak

-Hareket etmek

Bu hormonları salgılamanın yolları sandığınızdan daha zor değildir. Mutlu olmak için kendinizi rahat hissedebileceğiniz durumları belirleyerek o yönde hareket etmelisiniz. Ruhunuz neye doğru yöneliyor, kalbinizi, gönlünüzü heyecanlandıran durumlar doğal yoldan manevi olarak alınan enerjilerdir.

Temelde baktığınız zaman bu hormonlar insanın kendisini rahat hissettiği durumlar, kendini dinleme, ilahi güçle bağlantı kurmak en doğal ve etkili yollardır.

Eğer zihninizi bu durumlara yönlendirip daha çok yönelirseniz o oranda mutluluğun hazzını yaşarsınız.

Mutlu olmanın negatif yönden alanlarda vardır.

Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler, kontrolsüz alınan psikolojik ilaçlar da bu hormonu tetikler. Ancak bu durumu hem geçici hem de ruh sağlınıza doğrudan zarar verir.

Yani her durumun çift yönlü yaratımı olduğu için bu durumu pozitif ve negatif olarak kullanmak sizi elinizdedir.

Örneğin üzümü şarap olarak içip zihninizi zehirlemekte elinizdedir. Üzümü meyve olarak yeyip bedeni beslemekte elinizdedir.

Her bilginin, yaratımın çift yönü olduğu için siz pozitif ve hayra olan yönü seçmeniz geleceğiniz açısından çok önemlidir.

Bu hormonları kullanmak beslenmek gibidir. Bir kere yapıp sonsuz sınırsız olarak mutlu olabilirsiniz anlamına gelmemektedir.

Bu hormonları günde 3-5 öğün beslenme gibi, tetiklemek için bu hormonları besleyen ruhani ve maddesel durumları yapmanız gerekmektedir.

Aklınızda her geldiğinde kendinizi iyi hissedecek cümleler, telkinler, dua, meditasyon ve benzeri durumları sürekli dillendirerek kendinizi doğal yoldan besleyebilirsiniz.

 

Bu durumlar dışında!

Besin İle Bu Hormonları Nasıl Tetikleme Yapabilirsiniz

-Şeker ve karbonhidrat mutluluk hormonunu doğrudan ve en hızlı şekilde tetikler. Şeker ve karbonhidratı basit şekerlerden veya sağlıksız ürünlerden değil her zamanki gibi doğal yollardan edinmelisiniz.

-Doymuş yağlar, mümkünse zeytin yağ beden ve ruhaniyete çok faydalıdır.

-Az olmak şartıyla kafeinli içecekler (kahve benzeri)

-Proteinli yiyecekler (yumurta, et, tavuk benzeri)

-D vitamini içeren her şey (güneş doğal yöntem)

Bunlar genel sağlık kriterleridir. Sağlıklı olan kişi hem ruhen hem de bedenen iyi olmak için bu kriterlere dikkat etmesi gereklidir.

Eğer kendinize güzel bir hedef koyarsanız zihninizi belirsizlikten kurtararak, doğal olarak her zaman olmasa da günün büyük kısmında kalite bir yaşam sürdürürsünüz

Amaçsız insan asla mutlu olamaz

Sizde amaç belirlediniz mi?

Leave a Reply