Neden Depresyondan Çıkamıyorum

Neden depresyondan çıkamıyorum diye soruyorsanız ilk adımı atmaya hazırsınız demektir.

Depresyonun sözcük anlamı: Depresyon (majör depresif bozukluk) nasıl hissettiğinizi, nasıl düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı olumsuz etkileyen yaygın ve ciddi ancak tedavi edilebilen tıbbi bir hastalıktır.

Depresyon sürekli üzüntü halinde olmaya ve zevk veren durumlardan keyif almamaya yol açar. Depresyon çeşitli duygusal ve fiziksel belirtilere yol açabilir.(kaynak)

Neden Depresyondan Çıkamıyorum

Depresyondan kalmanızın en büyük sebebi aynı döngü içerisinde kalmanızdan kaynaklanmaktadır.

Aynı duygu hallerini düşünmekten geçmektedir. Duygular düşüncelerin daha yoğunlaşmış halidir.

İlk kaynak düşünceden gelmektedir. Aynı olayları düşünüp farklı sonuçlar beklenmesi tuhaf olur değil mi?

İşte depresyon durumu aynı olayları bir kez yaşadığı halde aynı döngüde kalıp sürekli düşünme halidir. Bu durum tabi olayın sadece bir bölümünü oluşturur. Öncelikle bu durumun üzerinden fazlasıyla durmak istiyorum.

Olayları yada durumları oluşturan kişiler siz olmayabilirsiniz. Ancak o olayın içerisinde siz yer alıyorsanız o durumdan sizde sorumlusunuz demektir.

Depresyon karşınızdaki kişinin sizin inançlarınız doğrultusunda hareket etmeyip size olumsuz durumları yaşatmasından kaynaklanmaktadır.

Örneğin siz ilgiye ihtiyaç duyuyor ve tam tersi durumlarla sürekli karşılaşıyorsanız bu sizi depresyona sokabilir. Tam tersi de geçerlidir. Siz rahat sakin bir hayat sürmek istiyor ve dışarıdan sürekli müdahale geliyorsa sizi depresyona sokabilir.

Depresyona giren insanlar genellikle en büyük yaptığı hata o durumdan hiç çıkamayacağını düşünmesinden kaynaklanır.

Oysa durumlar kalıcı değildir. Sadece kendinizi dışarıdan izleyip birisine tavsiye veriyor gibi burada ne yapılması gerekir uygulamasını yapmanız farklı açılardan da bakmanızı sağlayacaktır.

Beni kimse anlamıyor inancına tutunmak depresyona tutunmanın ve aynı döngüde kalmanın başka bir yoludur. Sizi anlamayan çevrede bulunuyorsanız burada değiştirmeniz gereken kişiler değil çevredir.

Çevreyi değiştirme durumu yoksa kendinizi zihinsel olarak korumaya alıp ruh sağlığınızı muhafaza etmek zorundasınız

Martin luther derki ;“Uçamıyorsanız, koşun; koşamıyor isen, yürü. Eğer yürüyemiyorsan, sürün; ama hareket etmeye devam et. Geleceğe ilerlemeyi sürdür.” Bu sözü yaşam görüşü haline getirmelisiniz. Eğer bilinçli müdahaleler hayatınızda yapmazsanız herkesin elinde oyuncak gibi oynanır atılırsınız.

Bu sözü depresyonla mücadeleye verecek olursak ilk sıralamada çevrenizi değiştirmek olmalıdır.

Çevrenizi değiştiremiyorsanız az muhatap olmayı deneyebilirsiniz. Yeterli olmazsa kendinizi değişip korumaya almalısınız.

Uzun vadede çözüm bulmak istiyorsanız zihinsel yapınızı gözden geçirip tamamen değişim yolunda kalıcı ve kökten bir değişim yapmalısınız.

Yüzlerce depresyona girmek için etkileyen doğrudan veya dolayı yol vardır. Genetik miraslardan, çevre yapısı , coğrafya , ekonomi  hepsi birer etkendir.

Sayamayacağımız kadar etken vardır hepsiyle mücadele etmek yerine kendinize küçük dokunuşlarla sizi etkileyen beş etmeni belirleyerek onlar üzerinde çalışabilirsiniz

Genellikle hayatınızda ilk beş sıraya giren depresyon etkeni tüm hayatınızı sarmalayan dolaylı yolları da değiştirecektir.

Bir durumu değiştirebilmenin ilk kuralı danışanlarıma da belirttiğim gibi onu kabul etmek ve açığa çıkarmaktır. Savaşmak için karşınızda düşman olması gerekir.

Eğer anlam veremediğiniz durumlar oluyorsa muhtemelen bilinçaltınızda göremediğiniz olaylar sizi tetikliyor. Bunları tespit için enerji çalışmaları ve uzman desteği almak önemlidir.

Depresyon kalıcı değildir. Kalıcı olan hiçbir şey dünya üzerinde bulunmamaktadır. Enerjiler gelir gider dönüşür. Sizde olan olumsuz enerjileri dönüştürdüğünüzde depresyon otomatik olarak yok olacaktır.

Depresyon belirtisi kendinizde görüyorsanız;

1-Önce bu durumu kabul edin.

2-Bir den beşe kadar en olumsuz hissettiren kişi ve olayları sıralayın. Bununla alakalı neler yapabilirsiniz onları analiz edin.

3-Değişmek kolay değildir ama değişmenin size verebileceği güzel duyguları düşünüp motive olun.

4-Hayatınızda her zaman destek almayı alışkanlık haline getirmeyin. Gerektiğinde mücadele etmesini bilin.

5-İlaçlara bağımlı olmayın onları kullanın onlar sizi kullanmasın

6-Hayır demekten çekinmeyin. Fazla fedakarlık kendi kul hakkında girmen demektir.

7-Geçmiş geçmişte kaldı. Etkisi çok uzun vadede sürüyorsa destek almaktan çekinmeyin

8-Sevdiklerinizle, toprakla , meditasyon ve dua çalışmaları yapıp vakit geçirin.

9-İlahi güce güvenin , bazen ihtiyacınız olan gelir istediğiniz değil bunu kabullenin.

10-Duyguların kalıcı olmadığını bilin. Her zaman iyi olabileceğiniz görüşünüz varsa ondan vazgeçin bazen parçalı bulutlu olabilirsiniz.

3 Comments

Leave a Reply