Özgüvenli Olmak İçin

Özgüvenli olmak için  adından belli olduğu gibi kişinin kendi özüne güvenmesi ve bunu iç ve dış dünyasına yansıtabilme durumudur.

Bazı insanlar neden çok fazla özgüvenliyken bazı insanlar çok özgüvensizdir. Bunu bir düşünün

 Özgüven Üçe Ayrılır

1-özgüvenliler

2-özgüvene sahip olmayanlar

3-özgüvenliymiş gibi davrananlar

Özgüvenli olan bir insan doğuştan da olabilir. Sonradan da gelişime açık olup kendini geliştirebilir.

Özellikle ekonomik, gelişmiş toplumlar da ve özgür bir şekilde yetişen nesillerde özgüven daha yüksek olur.

Özgüvenli Olmak İçinCoğrafya da bu durumda etkilidir.  Afrika da doğan bir çocuk ile Avrupa da doğan bir çocuk aynı düzeye sahip olmaz. Tam terside bazen mümkün olabilmektedir. Çok gelişmiş bir toplumda özgüveni hiç olmayan çocuk ve yetişkin nesillerde olabilmektedir.

Buradaki temel etken ailedir. Ailesi yeterince desteklemiş, sorumluluk vermiş, belirli ekonomik düzey ve kültüre ulaşmış aileler kendi çocuklarını da bu şekilde yetiştirir. Eğer farkında olan bir ailesi ise cevher değilse sadece bir hayal kırıklığı olur.

Özgüvenli olmak için eğer çok küçük bir kısımda sınavı kolay bir şekilde yani toplumun diliyle şanslı olarak doğduysanız çok fazla öneriye ya da çalışmaya ihtiyaç duymadan doğal olarak özgüvenli yetişeceksiniz.

Eğer böyle bir ailede ya da toplumda doğmadıysanız eskilerin deyişi ile iş başa düşer.

Kendiniz mücadele etmek durumunda kalırsınız. Yeterince özgür, desteklenmemiş, sürekli eleştirilmiş, baskılanmış ve bu durumlara benzer negatif durumlar ve duygularla büyümüşseniz bir adım geriden başlarsınız.

İyi haber eğer yeterince mücadele ederseniz yokluğun dibini görmüş biri olarak ayyuka çıkma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

Hayatta genellikle en başarılı olmuş kişiler zorluklara karşı mücadele edip engelleri aşmış kişilerdir.

Onlar özgüven sahibi olmadan veya öğretilmeden büyütülmüş olabilirler ancak kendi mücadeleleri, hırsları ve inançları onlara doğal olmasa da sonradan kendi küllerinden meydana getirdiği yeni bir bakış açısı kazandırır. Eski halini bilen ve yeniden kendi ruhuna şekil veren insan en güçlü insandır.

Bu iki durum normal olan süreçlerdir. Kimisini kader olgusuyla kabulleniriz kimisini bilinçli ya da bilinçsiz bizler seçeriz. Sonuçta bir gerçek ortadadır.

Son durum özgüvenliymiş gibi davranmak durumların en kötüsüdür.

Olmayan bir şeyi olmuş gibi davranmak hem kendinize hem de ruhani gelişiminizi tamamen bloke eden hayal kırıklığı oluşturan durumdur.

Özgüvenli Olmak İçinBirçok insan artık sosyal medya yoluyla kendini olmadığı bir kimliğe bürüyerek özgüven patlaması, şişirmesi, egosunu doyurmak adına kendinden ödün verip tamamen kişilerin istediği yönde kendisine şekil verip muazzam bir potansiyeli yani kendini yok saymaktadır.

Birçok insan özgüvenliymiş gibi davranır. Bunun altındaki temel sebep dışarıya karşı güçlü görünmek çabasından ibarettir. Başkasının ondaki eksiklikleri bilmemesi adına her şeyden hatta kendinden taviz vererek bir ömrü heba etmektedirler.

Bir olayı kabullenmek değişimi başlatan en önemli etkendir. Özgüvenli olmayabilirsiniz bunu kabul edin. Kabul etmek sizi değiştirir ve geliştirir.

Özgüvenli Olmak İçin

1-Şu anki durumunuzu kabul edin.

2-Yaşadıklarınız için başkasını suçlamayı bırakın. Onlar ( aileniz, çevreniz ) sizi değersiz hissettirmiş olabilir. Ama duygularınızdan siz sorumlusunuz ipleri elinize alma vaktiniz geldi.

3-Pozitif dil kullanın. Sadece kullanmakla kalmayın hayatınızın her alanına yansıtın.

4-Ailenizi, çevrenizi ve hatalarınızı kabullenin. Onlara saygı duyun ama eğer sizi desteklemiyorsa yolunuzu, rotanızı siz çizin.

5-Dış imajınıza özen gösterin. Abartılı değil doğru, temiz ve size yakışan giysiler tercih edin.

6-Korkularınızla yüzleşin. Bir anda her şeyi değiştirmek değil parçalara bölüp üzerinde çalışın.

7-Dik durun, aslanlar gibi belirli bir alana sahip olduğunuzu imgeleyin. Bu dünyada sizde varsınız ve sizin bir kimliğiniz olduğunu hatırlayın.

8-Kendinizle aynada provalar yapın. İnsanlardan kaçmak yerine onlarla iletişim halinde olun. Çok değil doğru arkadaşlıklar ve çevre edinin.

9-Kendine güven! Herkes insan ve herkes senin gibi

10-Negatif durumları sürekli çağrıştırmayı bırakın. En kötü senaryoları düşünmeyin.

11-Kendinizle gurur duyması öğrenin. Siz eşsizsiniz herkes gibi

12-iltifatları kabul edin. Hayır öyle değilim demeyin.

13-Korkunuz sizi korkulacak hale sokar. Olmayan senaryoları düşündürüp sizi hayal kırıklığına uğratır. Zihninizi yönetme sanatını öğrenin

14- Dengeli olmak her şeydir. Dünyadaki her şey denge üzerine kuruludur. İnce çizginizi koruyun.

15-Kimse mükemmel değildir. Mükemmel olma ihtiyacından kaçının. Herkes hata yapabilir. Herkes her konuda mükemmel değildir. Bazen geç bazen erken başlayabilirsiniz.

16- Hobi edinin. Spor yapın. Kendinize özeniniz daha özgüvenli sizi gösterecektir.

17-İçinizde konuşan dırdırcıyı susturmayı bilin. Her şey sakin, kontrol altında diyerek telkin edin.

18- Risk alın. Kırılmaktan, alay edilmekten, reddedilmekten korkmayın. Çok ileride ya da geride durmayın.

19-Hayır demeyi bilin.

20-Hazırlıklı ve planlı olun. Eğer bir iş yapacaksanız önce zihninizde başarın.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Özgüven Nedir

Hedeflere Ulaşmak

Hedef Belirleyin

Her Zaman Pozitif Olmak

Başarı Ve Mutluluk

Kendine Işık Ol

Çekim Yasası

Leave a Reply