PSİKOLOJİDE İÇ SIKINTILAR

Psikoloji de iç sıkıntıların temelinde iki sebep yatmaktadır

Birincisi istemediğiniz durumları, enerjileri yaşıyorsunuz

İkincisi ve en önemlisi sizi uyandırmaktır.

Birinci durumla başlayalım. İstemediğiniz her durum sizi enerjilerinizle çakışır ve büyük bir bunalım yaşarsınız. Birçok insan istemediği işlerde, koşullarda, ilişkilerde, çevrede kalmaktadır. Bazıları ise buna mecbur bırakılmaya çalışılmaktadır. İstemediği durumlarda yaşayan her insan sürekli iç sıkıntı yaşayacaktır. Sürekli bir şeylerin eksikliği, pişmanlığı, baskısı ve kendine ait olmayan hayatın yükünü çekecektir.

Özellikle az gelişmiş ve az farkında olan ülkelerde olan sadece ‘’ben merkezci’’ görüş ve bunun dışında ‘’sürekli baskı altında tutmaya çalışan’’ otorite sahipleri bireyi birey olarak görmez. Bireyi sadece kullanabileceği bir araç olarak görür.

Bu durumların çoğunu kabullenmekten başka çaresi olmadığını düşünse dahi bu durumu asla kabul etmemenizi öneririm. Sürekli olarak gelişme, değişme ve dönüşümü seçin. İç sıkıntınızı atmanızın tek yolu budur. Siz istediğiniz enerji düzeyi ile madde dünyasındaki enerjiniz eşlesene kadar iç sıkıntı yaşayacaksınız.

Çok uzaklarda bu durumu aramayın. Dönün ve kararlı bir duruşla sorun

Ben ne istiyorum?

İç sıkıntım nasıl geçer?

Ruhum neyi arzuluyor?

Beni kim kısıtlıyor?

Bu sorulara samimiyetle cevap arayın. O aradığınız cevaplar sizin iç sıkıntınızın ilacıdır. Hiç düşünmediğiniz ya da yüzleşmek istemediğiniz bir durum sizin iç sıkıntınızı tetikliyor olabilir. İstediğiniz dünyayı ne zaman oluşturursanız iç sıkıntı o derecede azalır. Bir miktar iç sıkıntı olması iyidir. Sizi tetikler ve geliştirmeye teşvik eder.

Ancak sürekli iç sıkıntı yaşıyorsanız uyarıları dinleyin. Ruhunuz size sesleniyor bana bak diyor! Değiş diyor. Sana uygun bu yaşam tarzı değil diyor.

Asla bilmiyorum kelimesini kullanmayın. Bilmeyi seçin.

Bilmeyi seçtiğinizde zihninize bir seçenek açarsınız. İç sıkıntınızı tetikleyen faktörleri tespit edin.

Sonra harekete geçin. Her şeyde hareket önemlidir. Hareket etmeyen asla değişemez, dönüşemez, şifa bulamaz.

İkinci ve en önemli etkende sınanmalardır.

Hayattaki her şey sınanmalardan oluşur. İlahi, ulvi, enerji ya da evren yasaları hepsi de sınanmalarla geçer.

Sınanmada iç sıkıntı size doğru yolu bulmanız için bir işarettir. Sıkıntılar ilahi anlamda rahmettir.

Doğru yolu bulabilmeniz için muhteşem işaretlerdir. Eğer işaretleri iyi dinleyip okuyabilirseniz iç sıkıntıları çabuk aşarsınız. Herkesin iç sıkıntısı kendine özeldir. Herkes küçük evrendir.

O yüzden bir başkasının iç sıkıntısı sizin enerji alanınızda bir titreşim uyandırmayabilir. Ona saygı duyun herkesin yolculuğu farklıdır. Arada kesişme olsa da herkesin sınanması farklıdır.

Son olarak da çok aşırı olmasa da bir toplumdaki yoğun olan enerjiler özellikle negatif enerjiler bireyleri etkiler. Evren bildiğiniz üzere enerji okyanusudur. Herkes birbirine pamuk ipliği ile bağlı olduğuna göre toplumda özelikle doğal afetler, yoksulluk, eğitim düzeyinin düşük olması, sürekli olumsuz düşünce ve durumların oluşması enerji anlamında iç sıkıntı oluşturur. Enerjinizi korumak için sürekli olarak zihninizi koruyan metotlar edinmelisiniz.

İç sıkıntılardan bir an önce özgürleşmek en asgari tutara indirmek için:

1-iç sıkıntınızı tetikleyen etkenleri tespit ediniz.

2-istemediğiniz durumlar nelerdir not alıp dönüştürmek için niyet edin.                                                          

3-her zaman iyi ya da yüksek enerjili olamazsınız bunu kabullenin

4-gerçekten elinizden gelen her şeyi yaptınız mı kendinize karşı dürüst olun

5-iç sıkıntıdan kurtulmak için yeteri kadar mücadele ettiniz mi?

6-gerektiğinde destek aldınız mı?

7-iyi olmak için sadece iyi olmak yetmez. Hareket etmelisiniz.

Yukarıdaki sorulara dürüstçe cevap verin. Kendinizle yüzleşin ve dönüşmek için niyetinizi açıkça beyan edin. Hayat cesurları sever. Gelen cevaplara uygun olarak hareket edin.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Psikolojide İyi Olmak

Psikoloji Ve 21 Gün Kuralı

Psikoloji Ve Sağlık İlişkisi

Başarısızlık İnancı

İnanç Yasası

Mutlu olmak

Leave a Reply