Tahammül Edememe

Tahammül edememe çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi haline gelmiştir.

İnsanların gelişim süreçlerine baktığınız zaman özellikle teknoloji ve bilim cağında insanlar daha da rahatlayacağını düşünürken tam tersine durum gerçekleşti.

Tahammül edememe durumu neden bu kadar hızlı yayıldı bunu hiç düşündünüz mü?

Tahammül edememe durumunun iki ana etkeni bulunmaktadır.

1-Depresyon ve stres durumları

2-Sahteliğe ve duygu istismarına artık gelememe

Tahammül Edememe Durumunda Depresyon Ve Stres Durumları

Eğer sürekli olarak aynı negatif durumları yaşıyor, madde dünyasında sürekli olarak kalıp ruhani durumunuza önem vermiyorsanız, istekleriniz gerçekleşmemişse artık durumlara ve kişilere tahammül edemez duruma gelirsiniz.

Tahammül Edememe

Tahammül Edememe

Depresyonda olan bir kişi her duruma ani bir tepki verir. Durum normal olsa dahi zihin ekranında durumu büyüterek, her durumu kişisel olarak algılama yaparak, istemsiz tepkiler verir.

Son zamanlarda sahte, yapmacık davranışlara da gelemeyen kişiler artık daha realist olma yolunda oldukları için eski bir tabirle inceldiği yerde kopsun diyerek bağlarını kesmektedirler.

Tahammül edememe durumu hem kendinizle hem de karşınızdaki kişinin yaptıklarıyla alakalı olabilir.

Bu durumu anlamanın en kolay yolu herhangi bir olayla karşılaştığınızda kendinizi dışarıdan objektif bir şekilde gözlemleyerek gerçekten bu durumun ya da olayın tepkisi bu şekilde olmalı mı? Diye kendinize sorun.

Dışarıdan olayları daha objektif değerlendirme yapabileceğiniz için çözüm adına bir yol başlatmış olursunuz.

Eğer durum sürekli olarak karşıdan kaynaklanıyorsa bağlarınızı azaltarak, eğer imkan varsa o kişiden uzak durarak depresyon durumunuzu aza indirgeyebilirsiniz.

Kendinizden kaynaklanan durumları da tespit ederek dönüştürmelisiniz.

Birçok kişi sürekli karşıyı suçlayarak, sorumluluk almadan hayatına devam etmek istemektedir. Oysa hayat sizin hayatınız, karşıdaki olaylar onları duygularınız ise sizi ilgilendirir.

Tahammül edememe durumunu kısaca özetleyecek olursak kişinin kendisine ve çevresine karşı artık baskılardan, zorluklar, ve negatif durumlara karşı güçsüz hissetmesinden kaynaklı oluşan durumlardır.

Tahammülü sınırda olan kişiler sürekli stresli, kaygılı ve ruhsal olarak kendilerini yorgun hissederler.

Eğer sadece kendinizden kaynaklı olarak tahammül sınırınız aşılmışsa; her durumu çok aşırı tepki göstererek kontrolü olmayan durumlar oluşturursunuz.

Trafikteki kavgalar, insanların birbirine nezaketsiz oluşu bu durumlardan kaynaklıdır.

Sahteliğe ve Duygu istismarına gelmeme konusu birçok insan sık yaşamaktadır.

Tahammül EdememeArtık insanlar yapmacık davranan insanlardan hızla uzaklaşarak, çevresini daha seçici bir şekilde düzenleyerek hayatına yeniden düzen vermek istemektedirler.

Sahte durumlar artık insanların ruhaniyetine hiçbir yararı olmadığı için insanlar ne sahte durumları nede kendisini kullanmak isteyen insanlara karşı artık tahammülü kalmadığını göstermektedir.

Doğru olan durumlarda zaten bu şekilde olmalıdır. Siz bir bireysiniz. Her birey kendi hakkını savunup, kendisini kullandırmadan yaşamına en kaliteli şekilde devam etmesi gerekmektedir.

Tahammül Edememe Durumların En İyi Çözüm:

Sizi bunaltan durumları tespit ederek kendi kendinize bir alarm üretmektir. Örneğin bir evde yangın var diyelim. Hemen ne yaparsınız acil olarak yangın söndürme ekiplerini arayarak duruma müdahale etmesini sağlarsınız.

Aynı durumları iç dünyanızda da yapmanız gerekmektedir.

Tahammül edemediğiniz durumları hızla tespit ederek dönüştürmelisiniz.

Örneğin sizi her zaman kullanmak isteyen bir yakınınız olduğunu varsayalım. Sizi duygusal olarak istismar ediyorsa o durumda artık çizginizi çizmeli, durumu ifade etmelisiniz.

Bu durumlara artık tahammül göstermeyeceğini rahatsız olduğunuzu dile getirin.

Kendinizi geliştirin. Kendinize yatırım yaptıkça durumları daha kolay yönetebileceğini görebileceksiniz.

Kendinizi ne kadar ruhsal anlamda geliştirirseniz o oranda duygularınızı kolaylıkla kontrol eder. Davranışlarınızı düzenlersiniz.

Tahammül edemediğiniz durumlar artık duygularınızı zayıflatan kişilere ve durumlara karşı negatif hissettiğiniz için öncelikle kendinize sonra çevrenizdeki enerjinizi çeken insanlara karşı korumayı öğrenmelisiniz.

Eğer siz sürekli fedakarlık yapan tarafta iseniz bu durumu dengelemelisiniz.

Eğer sürekli kırmamak adına kırılıyor isen, çizginizi çizmelisiniz.

Eğer hep üzülen tarafta iseniz, kendinizi ezdirmemek adına bireyselliğini korumalısınız.

Eğer sürekli negatifliğe maruz kalıyorsanız doğru yerde değilsiniz demektir.

Eğer değişemem diye düşünüyorsanız, değişemezsiniz bu durumu yani bakış açınızı değiştirmelisiniz.

Eğer ruhsal olarak kendinizi geliştirmezseniz zamanla en çok yıpranan siz olursunuz.

Eğer sadece madde dünyasına odaklıysanız maneviyat ile dengelemeyi öğrenmelisiniz.

Bu durumlara dikkat ettiğinizde kişilerin aynı ancak hayata bakış açınızın daha da geliştiğini görecek, daha kaliteli bir yaşam süreceksiniz

Leave a Reply